Drony w służbach ratunkowych

Czy drony w służbach ratunkowych mogą być wykorzystywane z sukcesem? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta… oczywiście, że TAK! I w tym momencie nasuwa się kolejne nurtujące pytanie: Ale w jaki sposób?

Przede wszystkim drony wykorzystuje się tam, gdzie obserwacja z powietrza jest możliwa. Przeważnie w sytuacjach, w których bezpośredni dostęp do miejsca zdarzenia jest znacznie utrudniony lub wręcz niemożliwy. Bezzałogowe statki powietrzne doskonale sprawdzają się we wszystkich trudno dostępnych miejscach. Widok dostarczany z powietrza zdecydowanie ułatwia prace oraz zorientowanie się w terenie. Zobaczcie jak wykorzystywane są drony w służbach ratunkowych.

Zobacz pełną ofertę dronów przeznaczonych do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

Drony w straży pożarnej

Straż pożarna może wykorzystywać drony wyposażone w kamery światła dziennego oraz kamery termowizyjne do oceny sytuacji i koordynacji działań gaśniczych.
Na rynku dostępne są zarówno małe mobilne modele takie jak np. Mavic 2 Enterprise Dual jak i profesjonalne platformy do zadań specjalnych typu DJI Matrice 200.

Rysunek 1. Porównanie obrazu z kamery RGB i kamery termowizyjnej
(źródło: https://www.youtube.com/watch?v=QcfENL7qQSw)

Te latające jednostki wspomagają przy poszukiwaniu niedogaszonych ognisk zapalnych na pogorzeliskach oraz oceny spalonych bądź uszkodzonych budynków i budowli. Równie dobrze sprawdzają się podczas akcji gaśniczych podczas pożaru. Jak widać na powyższym obrazie, w wyniku przeprowadzania akcji gaszenia pożaru sam budynek jest niemal niewidoczny z ziemi, ponieważ pokryty jest gęstą chmurą dymu. Dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej nie tylko widać kontury budynku, a także miejsca gdzie temperatura jest najwyższa, czyli gdzie znajduje się ogień. Dzięki zastosowaniu dronów z termowizją, strażacy nie muszą kierować wody na ślepo, lecz w konkretne miejsce, dzięki czemu skuteczność akcji zwiększy się.
Pozyskany z drona materiał może posłużyć później do celów szkoleniowych. Wideo nagrane z powietrza doskonale obrazuje przebieg całej akcji i pozwala na późniejsze analizy sytuacji.

Dron gaśniczy

Póki co w ramach ciekawostki, być może w niedalekiej przyszłości będzie to częściej stosowane rozwiązanie. Na poniższym nagraniu widzimy w jaki sposób używany jest dron gaśniczy do gaszenia wieżowca w Chinach.

Dron gaśniczy wykorzystany podczas pożaru wieżowca w Chinach

Technologia gaśnicza ciągle się rozwija. Kwestią czasu było, aż do gaszenia pożarów, strażacy wykorzystają drony. Na tym nagraniu widać, jak dron sprawdza się podczas prowadzonej akcji gaśniczej wieżowca w Chinach. Ciekawe czy i kiedy takie rozwiązania zostaną wprowadzone w Polsce.

Opublikowany przez Ochotnicza Straż Pożarna – OSP.pl Czwartek, 12 lipca 2018

Szacowanie obszarów pochłoniętych klęskami żywiołowymi

Rysunek 2. Przykład oszacowania obszaru który może zostać dotknięty klęską powodzi (źródło: opracowanie własne)

Dron w rękach profesjonalistów może być niezastąpionym narzędziem o szerokim zastosowaniu. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu drona oraz specjalnemu oprogramowaniu (Np. DJI Terra czy Pix4D) operatorzy są w stanie tworzyć dokładne ortofotomapy. Opracowania np. zalanych terenów pozwalają na szybkie oszacowanie rozmiarów szkód, wstępne określenie wielkości strat oraz analizę uszkodzeń na badanym  terenie. Wykonane z drona zdjęcia i filmy pozwalają na analizę 3D i ocenę szkód budowlanych np. w przypadku
zawalenia hal przemysłowych lub budynków mieszkalnych.

Rysunek 3. Wizualizacja 3D budynku w DJI TERRA (źródło: opracowanie własne)

Drony często wykorzystuje się przy tzw. inspekcjach szkód “dachowych” powstających wskutek anomalii pogodowych. Wykorzystanie dronów pozwala zwiększyć bezpieczeństwo specjalistów w czasie oceny skutków zdarzeń, ale też znacznie przyspiesza proces likwidacji szkody. Dane dostarczane przez drony są precyzyjne, a tworzone modele oraz pomiary, często są podstawą do dalszych działań np. przez ubezpieczyciela. Wysokiej jakości zdjęcia pozwalają na szybkie obliczenie ilości potrzebnego materiału do zabezpieczenia takiego obszaru. W przypadkach, kiedy uszkodzony obiekt grozi zawaleniem i nie nadaje się do wejścia na jego teren można wykorzystać drona wyposażonego w kamerę z 30-krotnym zoomem optycznym Zenmuse Z30. To rozwiązanie pozwoli na oględziny najmniejszych nawet szczegółów pod wieloma kątami bez narażania ludzkiego zdrowia i życia.

Rysunek 4. Przykład dokładnego odwzorowania obiektu: po lewej cały obiekt, a po prawej – powiększenie fragmenty zachodniej ściany (źródło: opracowanie własne)

Drony w policji – drony w służbach

Policja może wykorzystywać drony w znacznie szerszym zakresie niż np. straż pożarna.
W Polsce bezzałogowce używane są np. do przeprowadzania rozeznania terenu
zapisywania dokumentacji wideo czy kontroli drogowych. Najpopularniejszym rozwiązaniem są kamery z wielokrotnym zoomem optycznym. Pozwalają one na dyskretny patrol na z dużych odległościach bez zdradzania dokładnej lokalizacji. W ten sposób można na przykład wykryć osoby przejeżdżające na czerwonym świetle, rozmawiające przez telefon komórkowy w czasie jazdy czy jeżdżące bez zapiętych pasów.
Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie dronów podczas tworzenia dokumentacji z wypadków drogowych. Aktualnie dostępne są aplikacje dronowe, które pozwalają na stworzenie modelu 3D z wybranego terenu gdzie doszło do wypadku. Lot potrzebny do pobrania danych trwa zaledwie kilka minut, następne kilkanaście potrzebne jest na automatyczne wygenerowanie modelu 3D. Na wykonanym z drona modelu można wykonywać wszelkiego rodzaju pomiary odległości czy objętości. Zaletą wykorzystania takiego rozwiązania jest niewątpliwie: czas oraz dokładność pozyskanych danych. Sprzątanie po wypadku można rozpocząć chwilę po wylądowaniu drona (kilka minut), a w czasie pozostałych czynności dane mogą być analizowane.
Obsługa takiego programu przez policjantów nie wymaga długiego szkolenia oraz posiadania specjalistycznej wiedzy. Z użyciem tego programu poradzi sobie każdy operator drona z podstawowymi uprawnieniami VLOS.

Drony do transportu medykamentów

O tym, że drony mogą służyć jako podniebne taksówki słyszy się coraz częściej. W Polsce również wykonywane są takie testy dostawy, a w krajach takich jak USA czy Austria, transport za pomocą dronów odbywa się na regularnych trasach od kilkunastu miesięcy. Z dostawy dronem korzystają firmy zajmujące się transportem medykamentów, ale firmy takie jak Uber czy Amazon również zastanawiają się nad wdrożeniem takiego rozwiązania w swoich dostawach. Wkrótce dostawy krwi czy organów wykonywać będą drony co znacznie skróci czas tak ważny w tych przypadkach.

Podsumowanie – drony w służbach ratunkowych

Z roku na rok pojawiają się doskonalsze drony przeznaczone do służb ratunkowych wyposażone w nowoczesne sensory. Sprawia to, że lista przykładów zastosowań dronów staje się coraz dłuższa. Dlatego też przy całej tej różnorodności zastosowań zawsze ostateczny cel jest taki sam: szybkie dostarczenie precyzyjnej i wiarygodnej informacji pozwalającej na podjęcie lepszej i trafniejszej decyzji. Drony przeznaczone do akcji służb ratunkowych to na przykład modele DJI: Mavic 2 Enterprise Dual, seria Matrice 200.
Szczegółowa specyfikacja dronów przemysłowych znajduje się na naszej stronie.
Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat wykorzystania dronów w służbach ratunkowych.

opracowanie: Michał Barankiewicz
redakcja: Konrad Czarnecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu