Wraz z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa kolejne kraje europejskie wykorzystują drony do pomocy w walce z pandemią. Aktualnie do najbardziej popularnych zastosowań jest oprysk, monitorowanie przestrzeni oraz wydawanie komunikatów z bezzałogowców. Zobaczcie jak służby publiczne oraz medyczne mogą wykorzystywać drony.
zastosowanie dronów w walce z wirusem
Na krótko wrócimy jeszcze do Chin, które przetestowały wiele rozwiązań na swoim terenie, a ich działania mogą być wzorem do wdrożenia tych systemów w Europie.
Oto najważniejsze obszary, w których drony były kluczowym narzędziem w odpowiedzi na COVID-19.
oprysk z powietrza i dezynfekcja
O sposobach i tym jak wykonuje się opryski z drona pisaliśmy we wcześniejszym artykule Jak drony walczą z koronawirusem? Drony wykorzystano do rozpylania dezynfekujących chemikaliów w niektórych miejscach publicznych i na pojazdach ograniczając nowe zarażenia podróżujących między obszarami dotkniętymi katastrofą. W zależności od zastosowania oprysk dronem może być pięćdziesiąt razy bardziej wydajny niż opryskiwanie przez ludzi. Wspólnie z agencjami rządowymi opracowano schematy działań oraz wskazówki operacyjne podczas dla wykonywania takich misji.
Z opryskiwania w Europie korzystają służby we Włoszech oraz Hiszpani.
monitoring i obserwacja ludności
Drony wyposażone w kamery czy to światła dziennego czy termowizyjne pozwalają na monitorowanie ulic i wykrywanie skupisk ludzi. Za pomocą głośnika umieszczonego w dronach DJI Mavic 2 Enterprise możliwe jest wydawanie komunikatów np. o pozostaniu w domach. Z tego rozwiązania korzystają już takie kraje jak: Francja, Belgia, Włochy czy Hiszpania. Poniżej przykłady takich zastosowań:
Oprócz tego drony można wykorzystać do bezkontaktowego pomiaru temperatury. Drony przemysłowe z serii Matrice 200 mogą być wyposażone w kamery termowizyjne o dokładność pomiaru temperatury bez wpływu światła słonecznego i wiatru: ± 0,5 ℃.
transport próbek i dostawy towarów
Dostarczanie próbek medycznych za pomocą dronów może znacznie ograniczyć niepotrzebny kontakt z ludźmi przez cały cykl transportu. Oprócz tego skrócony jest również czas jaki jest potrzebny do przetransportowania próbek. Testy wykazały, że na krótkim 3 kilometrowym odcinku czas dostawy został skrócony z 20 do 6 minut. W szczytowym momencie dron wykonywał 20 operacji dziennie. Oczywiście zatwierdzenie tras oraz koordynacja lotów wiąże się najpierw z licznymi ustaleniami pomiędzy kilkoma ośrodkami i urzędami jednak przykład Chin pokazuje, że jest to do zrobienia nawet w czasie globalnej pandemii.
Podobnym sposobem na wykorzystanie dronów jest dostawa towarów do osób objętych kwarantanną.
W ciągu zaledwie kilku dni w Chinach uruchomiono kilka korytarzy w trudno dostępne miejscadla dostaw dronami, zastępując godzinne przejażdżki lotem o długości 2 km, który można ukończyć w zaledwie 10 minut.
cenna lekcja dla europy
Rozprzestrzenianie się koronawirusa pozwoliło na przetestowanie i wdrożenie wielu nowych rozwiązań, które będą mogły być dalej rozwijane w przyszłości. Już teraz można wyciągnąć wiele wniosków dotyczących tego jak drony mogą być lepiej wykorzystywane. Przy odpowiednich inicjatywach takich jak np. PansaUTM wkrótce podobne rozwiązania mogą być wdrażane również w naszym kraju.
“Te lekcje mogą zmienić sposób, w jaki chronimy ludzi i dbamy o nie w nagłych przypadkach”.
Junwei Yang, Timothy Reuter, Światowe Forum Ekonomiczne