Jak drony walczą z koronawirusem?

W Chinach jednym ze sposobów na walkę z koronawirusem jest wykorzystanie dronów. Najczęściej używane są modele DJI, pozwalające na opryskiwanie środkami dezynfekującymi, przekazywanie komend z drona w czasie rzeczywistym czy pomagają w zabezpieczaniu teren.
Drony skutecznie walczą z koronawirusem zmniejszając ryzyko zarażenia osób, które muszą pracować w zagrożonym terenie poprzez ograniczenie czasu przebywania w tych miejscach. DJI rozpyla środek dezynfekujący na ponad 3 milionach metrów kwadratowych w Shenzhen. Firma pomaga również tysiącom powiatów w Chinach w przyjęciu metod opryskiwania z drona.

Planowanie misji do lotu automatycznego na terenach kwarantanny

Wykorzystanie drona agras do oprysku

Firma DJI pomogła władzom za pomocą dronów rolniczych z serii Agras. Do pracy wybrano modele DJI Agras MG-1 i najnowszy model DJI Agras T16. Drony te pozwalają na przeprowadzanie oprysków, w tym wypadku środków dezynfekujących z dużą dokładnością i na dużych obszarach. Drony Agras rozpylają środek dezynfekujący nad wsiami i gęsto zaludnionych obszarami. Taki dron może pomieścić do 20 litrów płynów co pozwala na opryskanie ok. 10 hektarów w godzinę. Szacuje się, że zastosowanie dronów, jest nawet 50 razy szybsze niż tradycyjne metody.
To nie pierwszy taki przypadek gdzie drony Agras wykorzystuje się do przeprowadzania oprysków pomocnych ludziom. W Afryce drony wykorzystuje się do walki z malarią.

Drony Agras walczące z koronawirusem w Chinach
Chiny walczą dronami z koronawirusem

Wydajne zarządzanie tłumem i ruchem za pomocą drona

Gdy wybuchła epidemia wirusa, w Chinach panowały wzmożone podróże w związku z obchodami Chińskiego Nowego Roku. W takich wypadkach należy podjąć dodatkowe środki w celu zminimalizowania ryzyka wybuchom paniki oraz odpowiednim zarządzaniu przy jednoczesnym zapewnieniu wydajności. Najczęstszymi problemami w takich sytuacjach to liczne zatłoczenie dróg oraz gromadzenie się tłumu. W celu komunikacji wykorzystuje się drony Mavic 2 Enterprise Dual, które mają na wyposażeniu m.in. głośnik. Pozwala on na przekazywanie informacji głosowych wydawanych przez operatora, który nie musi znajdować się bezpośrednio w zagrożonym miejscu. Dzięki temu można wydawać polecenia i prowadzić ludzi w bezpiecznie miejsca. Komunikaty są przekazywane zarówno do pojedynczych osób jak i całych obszarów informując ludzi o zagrożeniu.

Aby zminimalizować zatory komunikacyjne, dronowe patrole przeprowadzane są w kluczowych obszarach węzłów transportowych. Chińczycy używają dronów w celu podjęcia środków zapobiegawczych i dodatkowej ochrony. Bezzałogowe statki powietrzne latały również z podwieszonymi banerami z poradami, jak dowiedzieć się więcej o środkach ostrożności. Kamery termiczne na dronach były również wykorzystywane są do monitorowania temperatury ciała, aby personel medyczny mógł zidentyfikować nowe potencjalne przypadki.

Patrolowanie ulic za pomocą drona z głośnikiem

Jak jeszcze DRONY WALCZĄ Z KORONAWIRUSEM w chinach?

W trudno dostępnych i odizolowanych miejscach pracują drony wyposażone w odpowiedni ładunek, który jest żywnością lub medykamentem. Podczas kwarantanny osoby pełniące służbę i izolowani mieszkańcy otrzymują codzienne zakupy spożywcze, lekarstwa i pomoc w nagłych wypadkach za pośrednictwem dronów. Na bliskich odległościach jest to bezpieczna i szybka forma kontaktu i dostawy, zmniejszająca ryzyko zarażenia się poprzez ograniczenie kontaktu z chorymi osobami.

źródła:
www.dji.com

Opracowanie:
Konrad Czarnecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu