Zastosowanie drona dji Agras w rolnictwie

Ziemniaki są czwartym najważniejszym podstawowym pożywieniem na świecie. Aktualnie największym producentem tej rośliny są Chiny, a najwięcej upraw znajduje się w północno-zachodnich i północno-wschodnich regionach kraju. W Polsce historia ziemniaka liczy ponad 300 lat, a powierzchnia uprawy liczy około 300 000 ha.
Zagrożeniami dla upraw może być zaraza ziemniaka, która nawiedziła Europę w latach 1840 i 1850 r i spowodowały dotkliwy głód w Irlandii i Szkocji oraz biedronka ziemniaczana, która żywi się liśćmi i młodymi pędami pozostawiając wiele dziur powodując więdnięcie roślin.

Ziemniaki

Zastosowanie drona DJI Agras do oprysku ziemniaków

Przed pojawieniem się dronów rolniczych, gospodarstwa stosowały tradycyjne metody opryskiwania upraw takie jak opryskiwanie ręczne lub za pomocą ciągników. Te metody miały albo ograniczoną pojemność i wydajność lub generowały większe koszty w dłuższej perspektywie. Dron rolniczy DJI Agras Mg1-S, pozwala na opryskanie około 13 akrów w zaledwie 3 godziny.  Na płaskim terenie, można z powodzeniem wykorzystać jedną z funkcji drona, a umieszczony w nim radar sam dostosowuje odpowiednią wysokość lotu względem terenu.

Oprysk z drona

Zastosowanie drona DJI Agras do oprysku kukurydzy    

Kukurydza to roślina, która zajmuje największą powierzchnię ziemi w całym sektorze upraw. Przyciąga również więcej szkodników niż jakakolwiek inna roślina, dlatego ich zwalczanie jest niezbędne.

Pole kukurydzy

Gdy oprysk wymagany jest we wczesnej fazie rozwoju roślin, niemożliwe jest użycie pojazdów bez uszkodzenia roślin. Ponadto ręczne techniki opryskiwania są nieefektywne, a także stanowią zagrożenie dla zdrowia pracownika. W takim wypadku wykorzystanie dronów do oprysków wydaje się być prostą decyzją.
Taką próbę wykorzystania dronów podjęto już w 2017 roku w Chinach przy pozbyciu się chrząszcza Monolepta Hieroglyphica. Poniżej przedstawiamy warunki oraz parametry lotów.

Data 11-18 lipca 2017 r
Lokalizacja Jingtai County, prowincja Gansu, Chiny
Obszar uprawy 1318 akrów (ogółem)
Klimat Temperatura 22 – 32 ℃,
Prędkość wiatru: od 0 do 3.3 m/s
Wilgotność: 42 % do 46 %
Tryb lotu P Tryb pracy drona Trajektoria AB
Wysokość lotu 2 m Objętość na akr 6l/Akr
Prędkość lotu 4.5 m/s Odstępy między trasami 4.5 m

Pestycydy zadziałały krótko po opryskaniu i szkodnik został usunięty z roślin. Rolnicy byli zadowoleni z wyniku i pochwalili zespół ochrony roślin. Po kilku dniach ciężkiej pracy spryskano ponad 1300 akrów pól kukurydzy, ale pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Zespół ochrony roślin postanowił współpracować z innymi zespołami, przyspieszając proces zwalczania szkodników. Zespół do rozpylania pestycydów na swoich polach zatrudniło więcej rolników widząc, że jest to skuteczna metoda działania. Zastosowanie drona Agras w rolnictwie kolejny raz zdało egzamin.

Zastosowanie drona Agras w rolnictwie

dron do oprysków kukurydzy – dji agras

Innym przykładem jest wykorzystanie dronów Agras MG1-S pod koniec czerwca 2017 roku w mieście Bole w Xinjiang (Chiny), gdzie doszło do plagi ćmy, która żywi się kukurydzą. Aby usunąć tego szkodnika, firma Xi’an Tianyi Aviaction Technology Co., Ltd wysłała zespół ds. Usług rolniczych, aby spryskał z powietrza pole o powierzchni ponad 11 km² (2735 akrów). Po przybyciu zespół dokładnie ocenił sytuację i stwierdził, że dotkniętych nią było od 50 do 55% roślin. Zespół postanowił rozpocząć działalność 25 czerwca 2017 r gdy pogoda była idealna do oprysków z powietrza, przy łagodnym wietrze i umiarkowanej temperaturze.
Biorąc pod uwagę infekcję, zespół postanowił zastosować kilka pestycydów, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki.

Pestycyd Zastosowanie Zawartość substancji czynnej Dawka na akr
Beta-ciflutrina Środek zagęszczający 10 % 40.24 ml
Clorpirifós Koncentrat do sporządzania emulsji (EC) 45 % 610 g
Profenofos y Phoxim Koncentrat do sporządzania emulsji (EC) Razem: 40 Phoxim: 34% Profenofos: 6% 121 ml
Parametry lotu Ilość Prękość lotu 4.5 – 5 m/s
Wysokość lotu 2.5 m Odstępy między trasami 5 m
Dawka (litry na akr) 1 Rodzaj dyszy XR11001

Efekt zwalczania szkodników za pomocą drona DJI Agras

Test przeprowadzony przez losowe pobieranie próbek przed opryskiem z drona wynosił liczbę od 30 dziur na każde 50 roślin kukurydzy. Liczba ta została zmniejszona do 6 na 50 roślin po opryskach, co wskazuje na zmniejszenie o około 80%. Opryskiwanie okazało się bardzo skuteczne w zwalczaniu szkodników i zostało uznane przez lokalnych rolników.

Zadowoleni rolnicy

Studium przypadku w zakresie zwalczania szkodników z drona – Drzewa wiśniowe

Jako cenna roślina o ogromnych korzyściach ekonomicznych drzewa wiśni dojrzewają wcześnie i dają obfite owoce. Są jednak często narażone na różne szkodniki i choroby, a ich pnie, liście, kwiaty i owoce są podatne na szkodniki i zarazki. Dlatego nauczenie się, jak skutecznie odpierać te zagrożenia, jest czymś, co należy poważnie rozważyć, gdy trwa sezon wegetacyjny. Zastosowanie drona Agras w rolnictwie gdzie obiektem są drzewa owocowe również sprawdza się znakomicie.

Drzewo wiśni

W Dalian gdzie rośnie ponad 2,4 milionów akrów drzew wiśni, i gdzie wymaga się co najmniej dziewięciu oprysków rocznie przeprowadzono misje polegającą na przeprowadzenie oprysków za pomocą dronów DJI Agras T16. Początkowo lokalna społeczność była sceptycznie nastawiona do usług tego typu. Większość twierdziła, że ​​„drzewo wiśni ma około 4 metrów wysokości, a ponieważ jego liście są często grube, opryskiwanie powinno odbywać się ręcznie, a nie za pomocą dronów”.

Aby rozwiać te wątpliwości spryskano pierwsze 13 akrów drzew wiśniowych, aby wykazać zalety technologii dronów w zwalczaniu szkodników. Rolnicy zostali przekonani i złożyli zamówienie na spryskanie dodatkowych 2000 akrów. Poniżej znajduje się przegląd realizacji tego zamówienia.

Informacje o środowisku

Data operacji 2018.05.19 Lokalizacja Dalian, Shandong, China
Typ terenu Wzgórza Temperatura I kierunek wiatru Poziom 3, Wiatr południowy

Parametry operacji

Przed rozpoczęciem opryskiwania ważne jest określenie odstępu między rzędami drzew wiśni. Ponieważ drzewa czereśniowe są często sadzone stosunkowo daleko od siebie, typowy odstęp między rzędami wynosi około 5 m. W związku z tym drony rolnicze muszą latać nad każdym rzędem podczas opryskiwania, aby zmaksymalizować stosowanie pestycydów. Pestycydy zostały dostarczone przez rolników i były mieszane zgodnie ze wskazówkami wydrukowanymi na etykiecie. Po zakończeniu operacji na trasie należy pamiętać, aby latać dronem wzdłuż krawędzi pola i spryskać tam również drzewa.

Tryb pracy Parametry Prędkość lotu 3.1 m/s
Wysokość lotu 1.5 m Odstępy między trasami 5 m
Objętość na hektar 0.1 L Rodzaj dyszy Dysza w kształcie wentylatora

Efekt operacji zastosowania drona Agras w rolnictwie

Po oprysku rolnicy fizycznie zbadali pole, aby uzyskać odpowiednie wyniki. Ponieważ użyty środek był niebieski (zawierający niebieski witriol), łatwo było zobaczyć, że krople były równomiernie i gęsto rozpylane na liście.

Liście poważnie uszkodzone przez szkodniki (L) Liście widocznie równomiernie spryskane (P)

Wniosek -oprysk z drona sprawdza się!

Rolnicy byli zachwyceni wynikiem opryskiwania i zapowiedzieli, że będą nadal używać drona Agras T16 w rolnictwie, do opryskiwania w przyszłości. Podczas tej operacji ustalono, że najlepsza pogoda do opryskiwania wiśni odbywa się w bezwietrznym otoczeniu lub przy prędkości wiatru poniżej 3 m/s.

Zaleca się wykorzystanie lotu automatycznego po trasie, aby uniknąć powtórzeń lub pominięć podczas natryskiwania. Zaleca się także wyłączenie precyzyjnego radaru do wykrywania terenu i ustawienie wysokości za pomocą barometru. Należy pamiętać, aby latać dronem na wysokości około 1,5 m nad uprawami, a ponieważ niektóre rośliny mają cztery lub pięć metrów wysokości, piloci muszą poprawiać parametry lotu w razie potrzeby.

źródła:
www.dji.com

Opracowanie:
Konrad Czarnecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu